בלוג

גם בסין כמובן מדובר במסורת עתיק. מקורותיה אבדו בפרה-היסטוריה, לפני שהכתב הומצא. ראשית הכתב הסיני הוא בשנת 1766 לפני הספירה. כתבים רפואיים משנת 722 לפני הספירה כבר מתייחסים להיסטוריה רפואית של מעל 2000 שנה. הידע הרפואי המסורתי חיכה להמצאת הכתב כדי להתחיל להיות מתועד. בין השנים 722 ו- 481 לפני הספירה נכתב ה Nei-jing שהוא אוסף הידע הרפואי המקיף ביותר שנאסף עד אותה עת, והוא עדיין, עד היום, נחשב כבסיס של הרפואה הסינית המסורתית. עיסוי או מאסג' מוזכרים בספר זה בשלושים פרקים שונים, כולל טיפולים למחלות ופציעות ספציפיות. בתחילה, בסין, וגם בהודו, רק כוהנים השתמשו בעיסוי לריפוי מחלות. בהמשך נפתחו בתי ספר בהם לימדו טכניקות עיסוי ושם הונח המקור לרפואה המונעת הסינית. כמעט בכל פרובינציה נפתחו בתי ספר בהם לימדו עיסוי והתעמלות רפואית.

קצת אח"כ, בשנת 500 לפני הספירה, התפתח העיסוי התיאלנדי המסורתי שמבוסס על שילוב בין המסורת הסינית וההודית.

הרפואה הסינית המסורתית אחראית גם על התפתחות אחד מכלי הריפוי העיקריים ברפואה היפנית המסורתית – האנמה (Anma). האנמה הגיעה ליפן מסין בערך במאה ה-6 לספירה וזכתה מאותו זמן להתפתחות קלינית ותיאורטית משמעותית. משמעות השם אנמה הוא לחיצה (אנ) ועיסוי (מה). האנמה נחשבת לאמא של השיאצו והטווינה וגם של שיטות טיפול אחרות שהתפתחו על היסודות שלה. האנמה כוללת מגוון רחב של טכניקות עיסוי כמו לישת שרירים, שפשוף, לחיצה, טפיחות על הגוף, טלטול, הרעדת שרירים ועוד. היא מיועדת להשיב את האיזון האנרגטי של הגוף, ולעודד את כוחות הריפוי הטבעיים שלו.

אם לחזור אחורה מעל אלף שנה, גם בתנך מוזכרים טיפולי מגע, אם כי לא על ידי יהודים. במגילת אסתר, שנת 493 לפני הספירה, מוזכר כי אחשוורוש, מלך פרס, נהג לקבל טיפולים יומיים בשמן ובמור.

משם התפשט העיסוי גם ליוון והפך לאחד מהעקרונות הבסיסיים של הרפואה היוונית העתיקה. רופאים יווניים שונים עסקו בתורות העיסוי וסברו שחשוב להשתמש בעיסוי לא רק ברפואה אלא גם בחיי היום יום ובספורט. היפוקרטס, הידוע בעיקר בזכות שבועת הרופאים שכתב, נולד בשנת 460 לפני הספירה לערך, והוא אולי המוכר שבהם. הוא חשב שכל איש רפואה צריך להכיר את אומנות העיסוי. הוא טען שעיסוי יכול לחזק שרירים חלשים או להרפות שרירים תפוסים, בתלוי בדרך בה הוא ניתן. מאחר וזו גם התיאוריה הבסיסית של כל אימון גופני והתעמלות, הרי שעיסוי והתעמלות קשורים זה בזה. אסקלפיאדס איש ביתיניה, שנולד בשנת 124 לפני הספירה, זכה למוניטין כרופא מצויין ויסד את הפרקטיקה שלו על בסיס האסכולה האטומיסטית, לפיה מחלות נגרמות כתוצאה מתנועה לא סדירה או לא הרמונית של הגופיפים (אטומים) בגוף האדם. הוא פעל להשיב את ההרמוניה למטופל ועשה זאת, בין השאר, באמצעות מאסג'ים. המילה היוונית למאסג' או עיסוי היא Anatripsis שמשמעותה היא חיכוך או שפשוף.

למילה מאסג' מקורות שונים, והם כולם מעידים כי תורות המגע היו נפוצות ברחבי העולם העתיק. בצרפתית פירוש המילה הוא חיכוך או לישה. בערבית, פירוש המילה מאסה ((Massa הוא לגעת או להרגיש. בלטינית המילה Massa משמעותה מסה, או בצק.

בימיה הראשונים של רומא לא העריכו מאוד את מקצועות הרפואה ולא הוענק בה רשיון רפואה פורמלי עד לשנת 200 לספירה לערך. מקצוע הרפואה היה פתוח שם לכולם, והיה מבוסס בעיקר על נסיון. המשפחות הרומאיות העשירות נהגו להחזיק עבדים, שנקראו Aleiptes שהיו גם המרפאים שלהם וגם והמעסים שלהם. חלקם היו בעלי השכלה ונסיון רחבים והגיעו מיוון. אותם מרפאים יוונים לא היו רשאים לעסוק במקצועם בחופשיות עד ימיה הראשונים של האימפריה הרומית. אסקלפיאדס היווני היה אחד מאותם מרפאים. הוא עבר לרומא במהלך המאה הראשונה לפני הספירה והיה חלק חשוב מתרבות העיסוי באימפריה הרומית.

בכל אחת מתורות העיסוי המוכרות היום, העתיקות ווהחדשות יותר, יש התייחסות לאזור הראש וקיים בה רצף תנועות ספציפי שמוקדש לאזור הראש. דוגמא טובה לחשיבותו של טיפול ראש הוא העיסוי האיורוודי. עיסוי ראש ניתן בהודו מזה אלפי שנה, לצורך התנקות, רגיעה ולצרכים רפואיים. הפרקטיקה החלה עם אמהות שהשתמשו בעיסוי הראש כחלק מהטיפול בשיער בנותיהן, כבר לפני יותר מאלף שנה. ספרים גברים השתמשו גם הם בעיסוי כחלק מהטיפול בשיער לקוחותיהם. המסורת הזו הועברה על ידי משפחות הודיות מדור אחד לשני. מקור עיסוי הראש ההודי הוא ברפואה ההודית העתיקה ששואפת לאזן בין הגוף הנפש והרוח כדי להשיג חיים ארוכים. ההודים האמינו שמאסג' מכל סוג שהוא, מעורב עם שמנים וצמחי מרפא, מביא לחיזוק השרירים והעור ומסייע לגוף לחזק את כוחות הריפוי הטבעיים שלו.

המילה שמפו, אגב, והפועל to shampoo באנגלית, נכנסו לשפה האנגלית בתקופה הקולוניאלית. המקור של המילה הוא מהמילה ההינדית Champo שהיא בעצמה נגזרת מהשורש הסנסקריטי chapayati שמשמעותו הוא ללחוץ, ללוש, או לשכך. קרוב מאוד למשמעות המילה מאסג' בעצם. מקורות העיסוי עתיקים כל כך לא בכדי. חוש המגע הוא החוש הראשון להתפתח בבני האדם בהיוולדם, והאחרון להתקהות עם הגיל. מגע מכל סוג יכול להאיט את הדופק ולהוריד לחץ דם וכמובן לשחרר אנדורפין, משכך הכאבים הטבעי של הגוף. לא פלא שטיפול במגע הוא למעשה אחד מתחומי הרפואה הפשוטים והעתיקים ביותר.